Sayfalar

Ne Aramıştınız?

11.06.2014

Mülk Suresinin Faydaları

Mülk Suresinin Faydaları(Mülk Suresi Hakkında Detaylı Bilgi):
Bu mubarek sure de Mekke'de nazil olmuştur.30 (otuz) ayet-i celiledir.315 kelime ve 1313 harften meydana gelmiştir.
Alusi tevsirine(yorumuna) göre Mülk suresinin fazileti hakkında varid bir çok haber sebebiyle,bu surenin her gece okunması menduptur.Hakim-in Ebu Hureyre'den rivayetine göre Peygamberimiz Efendimiz:"Tebareke'l-ezzi bi yedihi'l mülk suresinin her müslümanın gönlünde bulunmasını çok arzu ederdim."buyurmuşlardır.
Nese'i nin Ebu'd Derda' dan rivayetine göre ise;"Tebareke'l-llezi biyedihi'l mülk suresini okuyan kimseye,bu sure her gece kabrine gelerek,ondan kabir azabını def etmeye çalışır ve bunun mücadelesini yapar." buyruluyor.
Tirmizi ibn-i Abbas'dan naklediliyor;
Ashab-ı Kiram'dan bazı şahıslar bilmeden çadırlarına bir kabrin üstüne kurmuşlar bir ara kabirde bir adamın mülk suresini okuduğunu duymuşlar.Bundan çok ürpermişler ve durumu gelip Peygamber efendimize nakletmişler.Bu olay üzerine Resülullah (S.A.V) "Mülk suresi kabir azabını mani olan bir suredir.Azaptan da kurtarıcıdır"buyurmuşlardır.
Buhari şerhlerinden bazıları da: "Hilal gördüğü zaman kötülerden korunmak ümidiyle bu surenin 30 ayetini okumak menduptur." denilmiştir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum İçin Teşekkürler...