Sayfalar

Ne Aramıştınız?

4.08.2014

Şevval Ayında Oruç Tutmanın Faziletleri

Şevval Ayında Oruç Tutmanın Faziletleri,Altı Gün Orucu,Şevval Ayında Oruç,Şevval Orucu Ne zaman Tutulur?,Şevval Orucu Kaç Gün Tutulur,Şevval Orucu Duası,Şevval Orucu Farz mıdır?,Şevval Orucu Hangi Günler Tutulur?

On bir ayın sultanı Ramazan ayına elveda demekle, oruç tutmaya da elveda dememeliyiz. Oruçla elde ettiğimiz güzellikleri korumak ve nefsimizi temizlemek adına; arada bir de olsa, oruç tutmaya devam etmeliyiz. Oruç tutmak sadece Ramazan ayında farz kılınmıştır, fakat Ramazan dışında da tutulacak oruçlar vardır.
Bunlar; Ramazan ayında tutamadığımız oruçların kazası olan oruçlar, Adak oruçları, Yemin Kefaret oruçları ve Nafile oruçlarıdır. Nafile oruçlarının ayrıntısına girmeden, sadece güncelliği açısından birkaçına değinmekte yarar görmekteyim.
Kısaca değinmek istediğim, içinde bulunduğumuz “Şevval ayında tutulan altı gün oruç” ve “Pazartesi– Perşembe” günleri tutulması faziletli olan oruçlardır.
Ramazan ayından sonra Şevval ayında altı gün oruç tutmak sünnet olan bir oruçtur. Peygamber Efendimiz (s.a.a.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur” (Müslim, Sıyam:204; Tirmizî, Savm:53; Ebû Davud, Savm: 58) buyurarak, bizleri Şevval ayında altı gün oruç tutmaya teşvik etmişlerdir. Bu oruç peşi–peşine tutulabileceği gibi, ara verilerek de tutulabilir.
“Şevval ayında tutulacak 6 gün orucun ayrı ayrı günlerde haftada iki gün tutulması müstehabtır” (Büyük İslam ilmihali).
Şevval ayının ilk günü Ramazan Bayramı olduğu için oruç tutmak haramdır. (kurban bayramının dört gününde de oruç tutmak haramdır.) Yılın diğer günlerinde isteyen oruç tutabilir. Haram günlerin dışında oruç tutmanın hiçbir sakıncası yoktur.
Resûlullah (s.a.a.) “Oruç, cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır” (Buhari). Buyurmuştur.
Bu kalkana hayat boyu muhtaç olduğumuza göre, mutlaka oruçtan nasiptar olmanın yoluna bakmalıyız. Şevval ayında tutulan nafile veya kaza oruçlarını, Pazartesi ve Perşembe günleri tutmak daha faziletlidir.
Hadis–i şerifte buyruldu ki:
“Ameller, Pazartesi ve Perşembe günleri arz olunur. Ben de amelimin oruçlu iken arz olunmasını isterim” (Tirmizi).
“Pazartesi ve Perşembe, günahların affedildiği gün olduğu için oruç tutuyorum.” (Müslim).
“Cennetin kapıları Pazartesi ve Perşembe günleri açılır.” (Müslim).
Konumuzu bitirirken, Cuma günü oruç tutmanın hükmüne de değinelim: Oruç tutulması haram olan bayram günleri dışında, oruç tutulurken dikkat etmemiz gereken bir konu da; Cuma günü tek başına oruç tutmamamız gerektiğidir. Sadece Cuma günleri nafile oruç tutmak tenzihen mekruh görülmüştür.
Peygamber Efendimiz (s.a.a.): ‘’Sizden hiç kimse Cuma günü oruç tutmasın. Ancak bir gün önceden veya sonradan oruç tutuyorsa bu takdirde Cuma günü de oruç tutabilir’’ buyurmuştur. (Ebû Davud, Savm, 50).
Cuma günü kaza ya da nafile oruç tutmak istediğimiz takdirde, bir gün önce veya sonrasında da oruç tutulması sünnete uygun olanıdır.
Gücü, kuvveti, sağlığı yerinde olan kimseler, Pazartesi- Perşembe günlerini oruçlu geçirmekle çok ulvi derecelere erişebilirler. Aynı zamanda Peygamber Efendimizin çok önemli bir sünnetini yerine getirmiş olurlar.
İLAVE BİLGİ İÇİN:
Şevval Orucunu Kaza ve Nafile Orucuyla Beraber Tutulabilir mi?
Şevval Orucu Cuma Günü Tutulur mu?
Şevval Orucu Ne Zaman Tutulur?
Şevval Orucu Nedir?(Altı Gün Orucu)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum İçin Teşekkürler...