Sayfalar

Ne Aramıştınız?

1.11.2014

Mastür (İstimna) Yapmak Günah mıdır?

Mastur Yapmak Gunah mı?,İstimna Yapmak Günah mı?, Ramazanda Mast Yapmak Günah mıdır?, Oruçluyken Masturbasyon Yapmak Günah mı?, Mastur Yapmak Günah mı (Diyanet), İstimna Nedir?.. Kısacası aradığınız tüm soruların cevabı Dua Öğren,Dua Oku'da!..

istimna mastürbasyon yapmak günahmı

Mastürbasyon "İstimna" demektir. Bu da, ne şekilde olursa olsun, kendi kendini tatmin ederek orgazma ulaşmak demektir. Bu iş, zevk için olursa haramdır. Sükunet bulmak, rahatlamak için olursa caiz, zina tehlikesi olursa, vacip olur. Demek ki, sırf zevk için mastürbasyon günahtır. Ama insan sıkılmıştır, erkeklerde olur, boşalma ihtiyacı duyar, o zaman caiz olur, günah olmaz. Kadın için veya erkek için zina tehlikesi varsa, o zaman mastürbasyon vacibtir, yani orgazma ulaşıp o sıkıntıdan kurtulmalıdır.

Mast yapılıp meni gelince, gusül gerekir, masturbasyon orucu da bozar.

Kadınlarda meni gelmesi daha zor olur. Meni gelmez de, mezi denen akıcı sıvı gelirse gusül gerekmez. Meni, titreyerek gelir, kasılmalar olur. Gelenin mezi mi, yoksa meni mi olduğu bu şekilde de, anlaşılabilir.

SORU:
Bir erkeğin haramdan korunması için, mastürbasyon veya başka ne yapması gerekir?


YANIT: Böyle bir sebeple, mastürbasyon caiz olmaz. Harama bakmamak için en uygun çare, namazı doğru kılmaktır. Harama bakmanın zararı bilinmelidir. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:

(Yabancı kadını görüp, azab-ı ilahiden korkarak, başını ondan çevirene Allahü teâlâ ibadetin tadını duyurur.) [Hakim]
(Neresine olursa olsun, kadına şehvetle bakanın, gözlerine erimiş kurşun dökülecek, sonra Cehenneme atılacaktır.) [M. Enhür]
(Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin!) [Beyheki]

SORU: İstimna,rahatlamak için caiz oluyor. Peki, rahatlayınca zevk hasıl olmuyor mu?

YANIT:  Zevk almak için istimna günahtır. Ama çok rahatsız olunca, sakinleşmek için boşalmak günah olmaz. Boşalırken elbette zevk alınır. Zina tehlikesi olunca da öyle. Yani o zaman da zevk alınır. Fakat zina önlenmiş olduğu için günah olmuyor. Dinimiz her kötülüğü önleyici ruhsatlar vermiştir.

SORU: Kadınların istimna ( mastür) hükmü, erkeklerin ki gibi mi?

YANIT: Bu konuda erkekle kadın arasında bir fark yoktur!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum İçin Teşekkürler...