Mastür (İstimna) Yapmak Günah mıdır?

Sizlerden gelen sorular : Mastur Yapmak Gunah mı?, İstimna Yapmak Günah mı?, Ramazanda Mast Yapmak Günah mıdır?, Oruçluyken Mastur..asyon Yapmak Günah mı?, Mast Yapmak Günah mı (Diyanet), İstimna Nedir?.. Kısacası aradığınız tüm soruların cevabı Dua Öğren,Dua Oku'da!..
istimna mastürbasyon yapmak günahmı

Mastürb..syon "İstimna" demektir. Bu da, ne şekilde olursa olsun, kendi kendini tatmin ederek orgzıma ulaşmak demektir. Bu iş, zevk için olursa haramdır. Sükunet bulmak, rahatlamak için olursa caiz, zina tehlikesi olursa, vacip olur. Demek ki, sırf zevk için mast..basyon günahtır. Ama insan sıkılmıştır, erkeklerde olur, boşalma ihtiyacı duyar, o zaman caiz olur, günah olmaz. Kadın için veya erkek için zina tehlikesi varsa, o zaman mast..rbasyon vacibtir, yani orgzıma ulaşıp o sıkıntıdan kurtulmalıdır.

Mast yapılıp meni gelince, gusül gerekir, mast..rbasyon orucu da bozar.

Kadınlarda meni gelmesi daha zor olur. Meni gelmez de, mezi denen akıcı sıvı gelirse gusül gerekmez. Meni, titreyerek gelir, kasılmalar olur. Gelenin mezi mi, yoksa meni mi olduğu bu şekilde de, anlaşılabilir.

SORU:
Bir erkeğin haramdan korunması için, mast..basyon veya başka ne yapması gerekir?


YANIT: Böyle bir sebeple, mast..basyon caiz olmaz. Harama bakmamak için en uygun çare, namazı doğru kılmaktır. Harama bakmanın zararı bilinmelidir. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:

(Yabancı kadını görüp, azab-ı ilahiden korkarak, başını ondan çevirene Allahü teâlâ ibadetin tadını duyurur.) [Hakim]
(Neresine olursa olsun, kadına şehvetle bakanın, gözlerine erimiş kurşun dökülecek, sonra Cehenneme atılacaktır.) [M. Enhür]
(Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin!) [Beyheki]

SORU: İstimna, rahatlamak için caiz oluyor. Peki, rahatlayınca zevk hasıl olmuyor mu?

YANIT:  Zevk almak için istimna günahtır. Ama çok rahatsız olunca, sakinleşmek için boşalm..k günah olmaz. B..şalırken elbette zevk alınır. Zina tehlikesi olunca da öyle. Yani o zaman da zevk alınır. Fakat zina önlenmiş olduğu için günah olmuyor. Dinimiz her kötülüğü önleyici ruhsatlar vermiştir.

SORU: Kadınların istimna ( mastür) hükmü, erkeklerin ki gibi mi?

YANIT: Bu konuda erkekle kadın arasında bir fark yoktur!

Yorumlar