Nihat HATİPOGLU "Banyoda Çıplak Yıkanılır mı" Saçmalığı

Çıplak Yıkanmak,Çıplak Olarak Banyo Yapmak Caiz mi?,Çıplak Olarak Gusül Etmek Caiz mi?,Nihat HATİPOĞLU"Çıplak Banyo Yapmak Günah mıdır"?..

banyoda çıplak yıkanılır mı

Açık ve net şekilde banyo yaparken avret yerleri açık olmamalı yada çıplak bir şekilde banyo ve vücut temizliği yapılamaz şeklinde Kuran da yazılı bir ayet,bu konu hakkında bir hadisi şerif,yazılı bir kaynak yok,bu tamamen bu konuda açıklama yapanların aldıkları ilmin üzerine kendi yorumlarını katarak yaptıkları açıklamalarla alakalı bir durum.

Diyelim ki böyle bir durum söz konusu ama o günün şartlarını düşünürsek çıplak banyo yapılmaması konusu çok normal,o devirde adam akıllı banyo nerede,kapı nerede,kilit nerede?
Banyo için kapısı duvarı olmayan,örtülerle,bez çarşaflarla kapalı bir yerde banyo yapsanız,gölette,derede yıkansanız(çimseniz) emin olun ki sizde çıplak yıkanmazsınız öyle değil mi?
Ama şimdilerde öyle mi?Herkes banyosuna girip kapısını kilitliyor,bırakın banyoyu artık banyo içlerinde duşa kabin dediğimiz banyolar var,yani banyo içinde banyo var!
Kaldı ki avret yerlerimizi temizlerken ve tıraş ederken ne yapacağız? Temizlik imandan gelir dostlarım böyle şeylere pek itibar etmeyiniz!Bu açıklamalar kanaatimce talihsiz açıklamalar!

Şimdi bazıları diyecek ki bunun banyo ile alakası yok söz konusu "İnsanın sağ ve sol omuzlarında bulunan hafaza melekleri" evet doğrudur lakin bu meleklerin insanların tuvalet ihtiyacında yanlarından ayrılması ne kadar normal ise banyo yaparken(yıkanırken) ayrılmaları da o kadar normaldir!
Günahsa eğer ki bunu yaradan Allahım bilir!Tek günahınız temizlikten olsun kardeşlerim,yolsuzluk yapmayın,hırsızlık yapmayın,kul hakkı yemeyin,harama uzanmayın,dininiz,islam anlayışınız,imanınız bütün olsun yeter!
Nihat HATİPOĞLU'nun yaptığı açıklamayı ve çıplak banyo yapılır mı hususunda bulduğum ve bildiğim şeyleri aşağıda paylaştım,yorum sizindir kardeşlerim!

Nihat Hatipoğlu'na 'Banyoda Çıplak Yıkanılır mı' Sorusu Sunuculuğunu Nihat Hatipoğlu'nun yaptığı 'Dosta Doğru' programında izleyicilerden birinin sorduğu "Banyoda çıplak olarak yıkanılır mı?" sorusu yanıt buldu.

ATV ekranlarında ünlü ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu'nun sunumuyla ekrana gelen 'Dosta Doğru' programında yine izleyicilerden ilginç sorular geldi.

"ŞORTUNU ÇIKARMADAN YIKANACAK"

Hatipoğlu, "Banyoda çıplak yıkanılabilir mi?" sorusuna, "Çırılçıplak yıkanmak mekruh görülmüştür. Çünkü o halde olmak iyi değildir" yanıtını vererek şunları söyledi: "Peki ne yapacak? Göbeğinin altından şortunu çıkarmadan yıkanacak. Son anda onu çıkarıp durulanacak. Ama hiç hayatta çıplak olmayacak diye bir şey yok. Hiç çıplak olmazsa bu adam nasıl kendini temizleyecek, mümkün değil, buna dikkat edecek."

İnsanın sağ ve sol omuzlarında bulunan hafaza melekleri, insanın günah ve sevaplarını kaydederler. Bu melekler insandan cima, helâ ve gusül abdetsi anında, bu haller bitinceye kadar ayrılırlar.

Hz. Peygamber (s.a.s) buyuruyorlar:

"Sizden hela ve cima hali hariç ayrılmayan Kirâmen Kâtibin'e saygı gösterin. İçinizden biri banyo yaptığında bir bez parçası ile avret mahallini örtsün."


Hz. Ali (r.a) da şöyle buyuru:

"Avret mahalli açık olduğu kişiye melek yaklaşmaz."


"Örtüsüz hamama (başkalarının da bulunduğu hamamlar) girilince iki meleği kişiye lanet eder." (Kurtubî, el-Câ'm'î !i-Ahkâmi'l Kur'ân, XIX / 248).

Çıplak olarak banyo yapmak haram değilse de adaba aykırıdır. Bu bakımdan banyonun büyüklüğü ne kadar olursa olsun, kişi tek başına da olsa avret yerlerini örtmesi adaba uygun olandır.

Yorumlar

  1. Masturbasyon yapmak gunahmıdır? Yada bbanyoda su ile bosalma gunahmıdır?

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Aradığınız sorunun cevabını bu linkten bulabilirsiniz... http://dua-ogren.blogspot.com/2014/11/masturbasyon-istimna-yapmak-gunahmidir.html#.VmHyatKLTIU

      Sil

Yorum Gönderme

Yorum İçin Teşekkürler...