Sevgililer Günü Dinimizde Yeri Var mı?

Sevgililer Günü Dinimizde Varmi?,Sevgililer Günü İslamda Var mi?,Sevgililer Günü Dinimizde Yeri,Sevgililer Günü Dinimizdeki Yeri,Sevgiller Günü Kutlamak Günah mı Nihat HATİPĞLU?..

Sevgililer Günü Dinimizde Yeri Var mi

Kapitalist sistemin çılgınca tüketmek için kullandığı günlerden biri olan “Sevgililer Günü”, aslında bir Hıristiyan bayramı. Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu günde insanlar, pagan ve Hıristiyan adetlerine göre “kutsal” sayılan bir günü kutlarken, aynı zamanda da kapitalist sistemin istediği şekilde çılgınca bir tüketim içerisine girerek dehşet verici bir tuzağa düşüyorlar

Kapitalist sistemin çılgınca tüketmek için kullandığı günlerden biri olan “Sevgililer Günü” aslında bir Hıristiyan bayramı. Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu günde insanlar, pagan ve Hıristiyan adetlerine göre “kutsal” sayılan bir günü kutlarken, aynı zamanda da kapitalist sistemin istediği şekilde çılgınca bir tüketim içerisine girerek dehşet verici bir tuzağa düşüyorlar. Vakit’e konuşan uzmanlar, Sevgililer Günü’nün yaygınlaşmasının kapitalist sistemin ve misyonerlik çalışmalarının ekmeğine yağ sürdüğünü ve tedbir alınması gerektiğini belirterek, bu noktada duyarlı medyanın önemine işaret ettiler.


Günümüz de, sevgîli denince gâyri meşrû olan sevgilîden kastediliyor. Buysa asla caiz olmaz, haram olan şey kutlanmaz. Adette olan şey caîzdir, fakat o adet dine aykırıysa kutlanmaz. Mesela dinimizde nikâhsız sevgili olmaz. Hatta bayram ilân edildiğine göre, onların bayramlarını kutlamak daha tehlikelidîr.. 
Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam’ın İbni Ömer (r.anh) Taberani’den rivayet ettiği bir Hadis-i Şeriflerinde: “Kıyamet kopmadan hayvanlar gibi insanlarda yollarda sevişmedikçe kıyamet kopmayacaktır” buyurmuştur. 
Gerçekten yollarda birbirilerine sarılanlar, dolananlarve öpüşenler bu şekilde bir hâl başladı. Giderek artıyor ve normalleşiyor. Bir pâpaz sevgilîler günü diye birgün çıkartmış. Bu pâpazın çıkarttığı günde aynı yılbaşı gibi sapık bir gündür. 
Anneler günü de böyledir, babalar günü de böyledîr. “Bugün onları hatırlayıp diğer günler unutmak” demektir. İslâm dini ise“Her gün her gece ve her saat herkese hakkını ver” diyor. Dolayısıyla Müslüman kimselerin böyle bir günde çanak tutması mümkün mü? 
Necip Fazıl Kısakürek durumu şöyle özetler: “İslamiyet Avrupadan gelse Müslüman olacaksınız” anlayana çok manalı ağır bir söz. Herşeyimizi özenti haline getirmişiz. Batı batı dedikçe dahada batıyoruz. Biz yediyüz yıl dünyaya medeniyet nedir öğretmişiz, Avrupada tuvalet (wc) yokken Osmanlıda hamamlar vardı. 
16. yüz yılda Avrupada evlerinde Türk köşesi bulundurmayan batılılar ayıplanıyordu. Bunun gibi örnekleri saymakla bitmez. Emperyalist batının oyuncağı haline gelmişiz.İnsanları karşılıksız Allah için sevin. Allah’ın yarattığı herşeyi sevelim. Cinsel istek ve arzularınıza uyarak 3- 5 günlük dünya için ebedî ahiretimizze değişmeyelim.
Kardeşlerim sevgililer gününün islam dininde yeri ve konumu yoktur. Bu bir hıristiyan adetidir tarihçesi valentin adlı bir papazın 14 şubatta asılmasının yıl dönümüdür. O dönemde birbirlerini seven iki insan varmış dönemin kralı onların evlenmelerini yasaklamış bu valentin adlı papazda bunların nikahlarını kıyar.

Bunu duyan kralda papaz valentini astırır, ve onüden bu güne hıristiyan ve yahudiler bu günü sevgililer günü olarak kutlar.insanların birbirlerine hediye vermesi aslında bir sünnettir. Hadisi şerifte hediyeleşin, çünkü hediye sevgiyi artırır, düşmanlığı giderir (abni asir) insan yeni evlidir. Hanımına hediye alabilir arkadaşına hediye alabilir, güzel bir adettir ama sevgili denince bu bizim kültürümüzde yoktur. İslam dini meşruiyeti ön plana çıkartır, gayri meşru olan ilişkileri ise yasaklar. Haram kılar kendi dinimizin emir ve yasakları bizleri bağlar. Başkalarının dinindeki adetleri ise onları bağlar efendimizin bir hadisi şeriflerinde şöyle diyor.


SEVGİLİLER GÜNÜ İSLÂM’DA ASLA YOKTUR
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nedim Urhan, Vakit’e yaptığı değerlendirmede; “Biz sevgilerimizin istismar edilmesine, tüketilmesine, bir güne sıkıştırılmasına ve bir Hıristiyan adetini kutlamamızı istemelerine elbette karşı çıkacağız” diye konuştu. Urhan; “İslam sevgi üzerine kurulmuştur ama bunu istismar ediyorlar” diyerek şöyle devam etti; “İslam’daki sevgi, adalete dayanır ve gelip geçici değildir. Müslümanın sevgisi, nefsin arzularının tatmin edileceği türden bir sevgi değildir. Bunlar birbirine karışmıştır, ayırmak lazım. Bugünkü manada bir Sevgililer Günü, İslam’da asla yoktur. 
Bir insanın hayatının bütün aşamasını İslam ve sevgi kaplamıştır. Geçiciliği İslam kabul etmez. Sevgi bütündür, devamlıdır, İslam hukuku ve ahlakında geçici bir sevgi yoktur. Nefsi tatmine dayalı bir sevgi ve Sevgililer Günü anlayışı kesinlikle İslam’da yoktur. Çünkü bir insan evlendiği insanı sever, geçici bir zaman için değil. Bu bir mendil değildir, bir zaman sonra atılmaz. Müslüman bağlandığı andan itibaren sonsuza kadar sever.”

“ONLARA BENZEMEYİN”
“Bugünkü manada Sevgililer Günü ise karşı cinslerin tatminine dayanır ve köksüzdür” diyen Nedim Urhan şöyle devam etti; “Bugünkü sevgiler bir süre sonra atılır, gelip geçicidir. Sevgililer Günü denildiği zaman çılgınca bir tüketim akla geliyor. Devamlı kullanılmayan, kullanılıp atılacak türden şeyler alınır ve hediye edilir. Kapitalizm bunu özellikle teşvik eder. Bu İslam’a göre israftır. 
Tavsiyem, mü’min yüreklerin bu oyuna düşmemeleri. Sünen-i Tirmizi’de yer alan Hadis-i Şerif’te, ‘Kim, kime benzerse ondan olur’ deniliyor. Yine Buhari’de yer alan Hadis-i Şerifte de; ‘Hiç şüphesiz siz, kendinizden önceki milletlerin yoluna adım adım, karış karış, tıpatıp uyacaksınız. Öyle ki onlar keler deliğine girseler, siz de girmeye kalkışacaksınız.’ Bunun üzerine sahabe Rasulullah’a, Hıristiyan veya Yahudileri ima edip etmediğini sorunca, Rasulullah (s) da sesini yükselterek, ‘Ya kim olacaktı?’ diye cevap vermiştir’ diyor. Uyanık olmak lazım.”

“SEVGİLİLER GÜNÜ BİR TUZAKTIR”
Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ağırman da Vakit’e yaptığı değerlendirmede; “Sevgililer Günü, şu günü, bu günü gibi günlerin hepsi birer tuzaktır” dedi. Ağırman; “Kapitalist sistem her şeyi olduğu gibi sevgilerimizi de harcıyor ve o sevgilerden kendisine yine devasa imkanlar, pazarlar ortaya çıkarıyor. Bunlar birer pazarlama taktiğidir ve maalesef tutmaktadır” diye konuştu. 
Ağırman; “Harcıyorlar sevgilerimizi. İslam buna karşıdır. Hıristiyan adeti olması sebebiyle biz karşıyız, yapımıza ters düştüğü için biz karşıyız, değerlerimize karşı olduğu için biz karşıyız ve elbette dinimize karşı olduğu için biz karşıyız. Ve insanlarımız arasında yayılmaması için gerçekleri anlatmak zorundayız. Duyarlı medya burada çok önemli bir unsurdur” dedi.
İSLÂM AKAİDİ CAİZ GÖRMÜYOR
İslam akaidi de gayrimüslimlerin dinî inanç ve kutlamalarına iştirak etmeyi caiz görmediği gibi, İslam dışı fiil ve davranışları da ciddi biçimde yasaklar. Bu kural el-Fetava el-Hindiye de şöyle belirtiliyor; “Müslümanların İslam dışı diğer bayramları kutlaması, bunlara iştirak etmesi ve Allah’ın bildirdiği gerçekleri yalanlayan veya onlara uymayan düşüncelerin ürünü olan fiillerin kutlama günlerini Müslümanların da bayram olarak kabul etmesi, küfre destek olmaktan başka bir mana ifade etmez. İslam dışı tek ve çok ilahlı dinlerin törenlerine iştirak etmenin, dinî merasimlerinden bir şeye uygunluk göstermenin imanı bozan boyuttan arz edeceği haber verilir.”

YARALILARA İZİN VERMEYEN İSRAİL GÜL GEÇİŞİNE İZİN VERDİ
Gazze’de soykırım yapan, binlerce Müslümanı katleden ve asla Gazze’ye giriş ve çıkışlara müsaade etmeyen terörist devlet İsrail, bugüne özel olarak tüketimi teşvik edebilmek için Gazze’den Avrupa’ya gitmek üzere gül geçişine müsaade etti. Oysa daha birkaç gün önce iki gencin tedavi için Gazze dışına çıkmalarına müsaade edilmemiş ve iki kardeş de şehid olmuştu. 
Gazze Şifa Hastanesi yetkilileri 10 Şubat Salı günü yaptıkları açıklamada, Hasan Ebu Tabak (17) ile beş yaşındaki kardeşi Revan Ebu Tabak’ın dışarıya çıkmalarına izin verilmemesi yüzünden hayatlarını kaybettiklerini bildirmişlerdi. Aynı terör devletinin iş tüketime geldiğinde kapılarını ardına kadar açması tüm gerçeği ortaya çıkarmakta. Tahminlere göre 14 Şubat günü, bütün dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. 
14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından sonra kapitalist sistem, bugünü de tüketim için bir araç olarak gördü ve bugün, Sevgililer Günü dünyada tüketimin çılgınlık seviyesine ulaştığı bir gün haline getirildi.
MALEZYA: SEVGİLİLER GÜNÜ HARAMDIR
Malezya Devlet Din İşleri de Sevgililer Günü kutlamalarının haram olduğu duyurusunu yaptı. Yapılan açıklamada 2005 yılında Sevgililer Günü’nün haram ilan edildiğini açıklayan fetvaya gönderme yapıldı. 
Müftü M. Tahrir Samsudin, bugünün İslam dışı bir kutlama olduğunu belirtti. Bu tür kutlamaların Hıristiyanlıkla ilgili unsurlar barındırdığını söyleyen Samsudin, Sevgililer Günü kutlamasının İslam ilkeleri ve değerlerinin ihlali anlamına geldiğini söyledi

“SEVGİLİLER GÜNÜ PAGAN-HIRİSTİYAN ADETİDİR”
Suudi Arabistan din işleri kurulu yetkilileri de, Sevgililer Günü’nün bir pagan geleneği olduğunu ve evlilik dışı ilişkileri teşvik ettiğini savunuyor. 
Ülkede 2004 yılında yayımlanan bir fetvada, “Sevgililer Günü pagan-Hıristiyan tatilidir. Allah’a ve kıyamet gününe inanan Müslümanlar bugünü kutlamamalıdır. Allah’ın gazabından kaçınmak için bu bir görevdir” denilmişti. Fetvada, İslam’da yalnızca Kurban ve Ramazan Bayramları’nın bulunduğu ve bunların dışında bayram kutlaması yapılmaması gerektiği belirtilmişti.

Yorumlar

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *