Sayfalar

Ne Aramıştınız?

14.04.2016

İşrak Namazı Nedir, İşrak Namazı Nasıl Kılınır?

Sizden Gelen Sorular: İşrak Namazı Nasıl Kılınır?,Duha Namazı,İşrak Namazı Kaç Rekattır?,İşrak Vakti Ne zaman?,İşrak Namazı Fazileti,İşrak Namazı Sorularla İslamiyet,İşrak Namazı Nasıl Niyet Edilir?..

İşrak Namazına Nasıl niyet edilir
İşrak namazı, Güneş bir iki mızrak boyu yükseldikten, yani güneş doğduktan 40-50 dakikalı zaman geçtikten sonra kılınır.

Saati olmayan bir kimse, çenesini göğsüne yapıştırarak güneşe bakar, şayet güneşi bu vaziyetteyken göremiyorsa, kerahat vakti çıkmıştır. Bundan sonra artık İşrak namazı kılınabilir.


"İşrak namazı iki rekatır." Bu namazın fazileti hakkında Fahr-ı Kainat sallallahü aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurur: "Bir kimse sabah namazını cemâatle kıldıktan sonra oturup güneş doğuncaya kadar zikir ile meşgul olsa, güneş doğunca da iki rekat (İşrak) namaz kılsa, bir nafile hac ve umre sevabına nail olur." (İhyâ, I. 336)
İşrak namazının vakti, güneş ufuktan bir mızrak boyu yükseldikten sonra yani 45 dakika geçtikten sonra başlar. Bilindiği gibi güneç doğduktan ve bir mızrak boyu yükselene kadar geçen zamana kerahet vakti denir. Tam kerahet vakit geçtikten sonraki zamandır. Kerahet vaktinde namaz kılmak mekruhtur.

Güneşin saat kaçta doğduğunu bilmeyen kişi, çenesini göğsüne dayar ve göğsüne yapıştırarak güneşe bakar. Bu durumda eğer güneşi göremiyorsa güneş bir mızrak boyunu aşmış ve kerahet vakti çıkmış demektir.

İşrak namazı kuşluk namazından ayrı olarak ve kuşluk namazından önce kılınır. İşrak namazının kılındığı zamandan 15 dakika sonrada kuşluk vakti kılınır. Bu yüzden İşrak namazının hemen ardından kuşluk namazı da kılınabilir.

İşrak namazının faziletini Hz. Ömer (r.a) şu şekilde anlatmıştır:

“ Resulullah (s.a.v.) Efendimiz bir ordu çıkardı. Bu ordu büyük bir muvaffakiyet kazandı, bolca da ganimet elde etti. 

Ashap dedi ki: ‘ Ya Resulüllah bu kadar çabuk bir hamle yapan ordu ve bu ordunun aldığı ganimetten fazlasını hiç görmedik.’ 
Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: ‘ Ben bu ordudan daha seri hamle yapan ve daha fazla ganimet elde geçireni haber vereyim mi?’ 
Demesi üzerine: ‘Haber ver Ya Resulullah (s.a.v.) ‘dediler. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: ‘Bir cemaat ki, sabah namazını kılarlar, sonra oturup güneş doğuncaya kadar Allah’ı (c.c.) zikrederler. Bundan sonra iki rekat namaz kılarlar ve evlerine dönerler. İşte en büyük hamleyi yapanlar, en fazla ganimeti alanlar onlardır.”

Diğer bir rivayet de Enes Bin Malik’ten: “Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:” Kim sabah namazını cemaatle kılar, sonra güneş doğuncaya kadar oturarak Allah’ı (c.c.) zikreder, sonra iki rekat namaz kılarsa, ona tam bir hac ve umre sevabı verilir.”Enes Bin Malik dedi ki: “ Tam bir hac ve umre sevabını tam üç defa söyledi.”

İşte İşrak namazını kılanlar hac ve umre sevabı kazanırlar. Tabi ki İşrak namazının şartlarına uyarak kılınması dahilinde. Bir kişi sabah namazını cemaatle kılar, ardından güneşin doğmasına kadar oturduğu yerde Allah’ı (c.c.) zikreder, kerahat vakti çıktıktan sonra iki rekat İşrak namazı kılarsa bu sevabı elde eder.

İşrak namazı için nasıl niyet edilir: “ Niyet ettim ya Rabbi rıza-i şerifin için işrak namazı kılmaya “ şeklinde niyet edilerek iki rekat namaz kılınır.

Duha namazı ile İşrak namazının aynı olduğunu söyleyen alimler de mevcuttur, farklı olduğu görüşü bildiren alimler de mevcuttur. Duha namazı, yani kuşluk vaktinde kılınan diğer adı kuşluk olan namaz ile işrak namazının başlama saati aynıdır. Yani güneşin bir mızrak yükseldiği andır. Tam bu zamanda kılınırsa İşrak namazı olur. Fakat güneş yükselip biraz zaman geçtikten sonra kılınırsa Duha namazı olur. En yaygın olduğu görüş budur. Bu yüzden Tam işrak saatinde iki rekat namaz kılıp İşrak namazına niyet etmeli ve ardına Duha namazı kılınmalı. Fakat o saatte namaz kılmaya zaman olmadıysa veya uyuya kalındıysa öğlen namazına 45 dakika kalıncaya kadar bir zaman diliminde Duha namazı kılınmalıdır.

İLAVE BİLGİ: Evvabin Namazı Nasıl Kılınır?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum İçin Teşekkürler...