Sayfalar

Ne Aramıştınız?

21.01.2017

Gece Banyo Yapmak Caiz mi?

Gece Banyo Yapmak Caiz mi
Gece Banyo Yapmak Caiz mi?
Sizlerden bu konuda bir çok mesaj aldık,"hocam gece cinlerin ve şeytanların vakti olduğundan banyo yapılmaz mış" veya "akşam ve gece sabaha doğru banyo yaptığında şeytan dokunur,aklını kaybedebilirsin diyorlar bu ne kadar doğru" tarzında  bir çok soru aldık.

Evet,gece banyo yapabilirsiniz,bunun için her hangi bir sakınca yoktur,kuran-ı kerimde gece banyo yapmayınız diye bir ayet yoktur,ayıca hadislerde de gece banyo yapmayınız diye bir uyarı yoktur.
Size gece banyo yapılabileceğini onlarca örnekle anlatabiliriz ama gece banyo yapılmaz konusunun ne kadar yanlış olduğunu göstermeye tek bir örnek bile yetecektir.

Örneğin;Namaz kılan biri olsun veya namaz kılmayan biri olsun fark etmez cenabet kalma süresi en fazla bir namaz aralığıdır.
Buna göre yatsıdan sonra veya gece yarısı cinsel ilişkiye girdiniz-cima yaptınız,gusül abdesti almanız gereken bir durum oldu ama siz uyuya kaldınız bu durumda sabah namazı vaktine kadar yatabilirsiniz. Fakat sabah namazı vaktinden önce uyanmalı ve gusül abdesti(boy abdesti) almalısınız,aksi taktirde bastığınız yer bile ahirette sizden şikayetçi olacaktır.
(Buhârî)
Örnekte de görüldüğü gibi gece banyo yapılabilir,gece banyo yapmamak cenabet gezmekten daha mı hayırlı olacaktı,böyle düşünenlerin aklından şüphe etmek gerek.Gece banyoya girerken "Bismillahirrahmanirrahim, pisliklerin her cinsinden ve kovulmuş şeytanın şerrinden Allah'a sığınırım." demeliyiz. (Buhârî, Vüdû', 9, Deavât, 14; Müslim, Hayz, 122, 123)

Konunun özeti olarak şunu söyleyebiliriz;gece banyo yapılmaz,cin çarpar yada gece banyo yapılmaz günahtır,gece banyo yaparsan aklını kaybedersin şeytan dokunur gibi sözler tamamen hurafedir ve gerçeği olmayan safsata laflardır.

İLAVE BİLGİ :  Banyoda çıplak yıkanılabilir mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum İçin Teşekkürler...