Oruçluyken Elle Tatmin Olan Kimsenin Orucu Bozulur mu?

Sizlerden gelen soruların bazıları; oruçluyken boşalınca oruç bozulur mu diyanet?,yastıkla sürtünme orucu bozar mı?,oruçluyken cünüp olmak orucu bozar mı?,istimna orucu bozar mı diyanet?,kadınlarda mastur orucu bozar mı?,oruçluyken 2 kere istimna yapınca ne olur?,52 cekmek orucu bozar mi?,orucluyken bosalirsan oruc bozulurmu?..maalesef bu şekildeydi.Maalesef diyorum çünkü bu sorular müslüman bir kişinin dini hakkında ne kadar bilgisiz olduğunu gösteriyor.Aşağıda tüm bu soruların cevaplarını ahlak sınırlarınca cevaplamaya çalıştık.Allah af ve mağfiret eylesin inşallah.

orucluyken-elle-tatmin-olmak-orucu-bozar-mi
Oruçlu iken mastürbasyon yapmak yani elle tatmin olmak orucu bozar, kazayı gerektirir. Bu fiili işleyen kimselerin bozmuş oldukları orucu kaza etmekle yetinmeyip ayrıca tövbe etmeleri de gerekir. Şu husus unutulmamalıdır ki, oruç, nefsin isteklerinden bilinçli olarak uzak durma yönüyle bir irade eğitimidir. Nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde etkili bir yoldur. Şehevi arzularına mağlup olanların bu irade eğitiminde başarısız oldukları ortaya çıkar.

Elle tatmin olmanın keffareti gerektirmemesi, bu fiilin önemsiz bir günah olduğunu göstermez. Bilakis özürsüz olarak orucunu bozan kimseler büyük günah işlemiş olurlar (Zeylai, Teybinü’l-Hakaık, Kahire 1313, I, 323; İbn Nüceym, el-Bahru’r-Raık, Beyrut ts. , II, 293).

Mastürbasyon yapılıp meni gelince, gusül gerekir, orucu da bozar. Kadınlarda meni gelmesi daha zor olur. Ama ihtimal dahilindedir. Meni gelmez de, mezi denen akıcı sıvı gelirse gusül gerekmez. Meni, titreyerek gelir, kasılmalar olur. Gelenin mezi mi, yoksa meni mi olduğu bu şekilde de anlaşılabilir. Yani Mastürbasyon ya da afedersiniz halk dilinde 31 çekmek Orucu bozar, sadece kaza gerekir. Bir Ramazanda iki defa mastürbasyon yapana kefaret de gerekir. Çünkü Ramazanın bir gününde, kaza gereken bir şey yaparak orucunu bozan kimse, başka gününde de bu şeyi kasıtla yine yaparsa, kefaret de gerekir.

Oruçluyken boşalan yada nefsine yenik düşüp İstimna yapan biri "Orucunu bozar, bu yüzden sadece kaza gerekir. Bir Ramazanda iki defa mastürbasyon yapana kefaret de gerekir. Çünkü Ramazanın bir gününde, kaza gereken bir şey yaparak orucunu bozan kimse, başka gününde de bu şeyi orucu bozduğunu bile bile kasıtla yine yaparsa, kefaret de gerekir." orucu bozduğunu bilmeden kaç defa yaparsa yapsın sadece bozduğu günlerin kazası gerekir.
Orucu bozduğunu fakat keffaret gerektirmediğini bile bile yapanın, sadece orucu bozduğunu bile bile yapandan bir farkı yoktur.


Yorumlar

  1. Peki mastürbasyon yaptıktan sonra oruç geçersiz olduğu için yemek yiyebilirmiyiz

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. orucunuz bozulduğu için yemek yiyebilirsin, mast yapıp orucu bozulan kişi o günü kaza etmelidir.

      Sil

Yorum Gönderme

Yorum İçin Teşekkürler...