Kurban Kanını Alna Sürmek Caiz mi?

Soru : Kurban Kanını Alna Sürmek Caiz mi?,Kurban Kanını Alına Sürmek Caiz mi?,Kurban Kanını Arabaya Sürmek Caiz mi?

Kurban Kanini Alna Sürmek Caiz mi
Kurban Kanini Alna Sürmek Caiz mi?
Kurban kanının alına sürülmesinin dinle ilgisi yok;Diyanet İşleri, kesilen kurbanın kanının alna sürülmesinin dinle hiçbir ilgisi bulunmadığını, güvenilir kaynakların hiçbirinde böyle bir bilginin yer almadığını bildirirken, "Halkımız arasında yaygın olan bu uygulamanın başka kültürlerden girdiği anlaşılmaktadır. Dolayısıyla terk edilmesi gerekir" açıklamasını yaptı.

Sırf Allah rızası için bir şeyler kesmek ve sadaka vermek kaza-belaların define vesile olabilir. Bu düşünceyle hareket etmekte bir beis yoktur.

Ancak, kesilen hayvanın kanını arabaya,alna(alına),şuraya buraya sürmenin, dinde hiçbir dayanağı olmadığı gibi Peygamber Efendimiz (asv) de yasaklamıştır.

Nitekim İslam öncesi dönemde Araplar arasında akika kurbanı kesmek adetti. İslamiyet bu adeti meşrulaştırmış, fakat çocuğun başına kan sürülmesini yasaklamıştır. (bk. Buhari, akika 2; Ebu Davud, Edahi, 20). Bununla ilgili hadislere dayanan alimlerin çoğuna göre akika kanını çocuğun başına sürmek mekruhtur.

Buna göre bir hayvanın kanını araba, ev ve insana sürmek İslama uygun değildir.Ayrıca kan necistir. Necis olan şeylerden de sakınmak gerekir.

Yorumlar